O laserach

Popularne rodzaje laserów na rynku

Urządzenia laserowe dostępne na rynku różnią się przede wszystkim wbudowanymi źródłami lasera. Najczęściej spotykane lasery to lasery CO2 i lasery fiber. Każdy rodzaj lasera ma szczególne zalety i wady oraz nadaje się do obróbki różnorodnych materiałów.

Laser CO2 (laser gazowy)

Lasery CO2 są laserami gazowymi, które bazują na mieszance gazowej dwutlenku węgla, aktywowanej elektrycznie. Biorąc pod uwagę długość fali wynoszącą 10,6 mikrometra lasery te doskonale nadają się do obróbki materiałów niemetalicznych oraz większości tworzyw sztucznych. Lasery CO2 charakteryzują się stosunkowo wysoką wydajnością i bardzo dobrą jakością promieniowania. Dlatego są najczęściej wykorzystywanymi laserami.

Lasery CO2 nadają się do obróbki następujących materiałów: drewna, akrylu, szkła, papieru, tekstyliów, tworzyw sztucznych, folii, skóry, kamienia.

Laser fiber

Lasery fiber należą do grupy laserów krystalicznych. Wytwarzają one wiązkę lasera za pomocą tak zwanego lasera seed i wzmacniają ją w specjalnych włóknach szklanych, do których dostarczana jest energia za pośrednictwem diod pompujących. Dzięki długości fali wynoszącej 1,064 mikrometra lasery fiber mają bardzo małą średnicę ogniska, przez co ich intensywność jest do 100 razy większa niż laserów CO2 o podobnej średniej mocy generowanej.

Lasery fiber najlepiej nadają się do znakowania metali metodą odpuszczania, do grawerowania metali oraz do kontrastowego znakowania tworzyw sztucznych. Lasery fiber zasadniczo nie wymagają konserwacji i wyróżniają się długą żywotnością. Nasze lasery fiber IPG posiadają żywotność 50 000 - 100 000 godzin roboczych.

Lasery fiber nadają się do obróbki następujących materiałów: metali, metali powlekanych, tworzyw sztucznych.